تفاوت اصلی بین این دو دستگاه این است که یک مودم به شما امکان می دهد به اینترنت متصل شوید ،در حالی که روتر آن اتصال را به دستگاه های مختلف توزیع می کند. مودم دروازه ورود شما به وب است ،در حالی که روتر مرکز اصلی دستگاه های شماست.بسیاری از افراد یک روتر را با مودم اشتباه می گیرند و بالعکس زیرا می توانند شبیه به هم باشند هر دو چراغ نشانگر دارند که چشمک می زنند و درگاه های Ethernet در پشت قرار دارند.آنها همچنین برخی از توابع مشابه را دارند. هر دو بسته داده یا واحد داده ارسال شده از یک منبع به یک مقصد را انتقال می دهند.اما شباهت ها به همین جا ختم می شود. برای اولین بار ، مودم معمولاً کمتر از یک روتر پورت اترنت دارد. یک مودم همچنین دارای یک آدرس IP عمومی است که از طریق اینترنت قابل دسترسی است.

در مقابل ، یک روتر دارای یک آدرس IP خصوصی است که نمی توان آن را در وب یافت.

مودم ها از یک شبکه گسترده (WAN) استفاده می کنند ،

در حالی که روترها از یک شبکه محلی (LAN) یا شبکه ای با مساحت محدود استفاده می کنند.

مودم چیست؟
یک مودم با تبدیل سیگنال آنالوگ اینترنتی به سیگنال های دیجیتال ، سیگنال های ارائه دهنده خدمات اینترنت شما را به خانه یا محل کار شما انتقال می دهد. این دروازه ورودی شما به دنیای خارج است و به شما امکان می دهد شبکه شما به اینترنت بیشتری متصل شود. معمولاً هنگام ثبت نام در برنامه اینترنت مودم خود را از ISP خود دریافت می کنید.

مودم چه کاری انجام می دهد؟
مودم یک دستگاه بین شبکه ای است که سیگنال های ISP شما را به دستگاه های شما تعدیل و از بین می برد و بالعکس. این اطلاعات را از طریق یک فرستنده تعدیل (یا رمزگذاری می کند) ، سپس از گیرنده مدل سازی (یا رمزگشایی) می کند. به عنوان مترجم شبکه خود فکر کنید. اصولاً سیگنالهای اختصاصی از ISP شما را به سیگنالی استاندارد تبدیل می کند که دستگاههایتان می توانند از آن استفاده کنند.


روتر چیست؟
روتر یک دستگاه شبکه است که اتصال اینترنت شما را از مودم به همه دستگاه های شما مانند تلفن های همراه ، لپ تاپ ها ، رایانه های رومیزی و تلویزیون های هوشمند توزیع می کند (یا مسیرها را هدایت می کند). این باعث می شود همه آنها بتوانند همزمان به اینترنت متصل شوند. روتر همچنین امکان ارتباط دستگاه های مختلف با یکدیگر از طریق شبکه را فراهم می کند.
روترها انواع مختلفی دارند ، اما دو مورد از آنها روترهای سیمی و بی سیم هستند. روترهای سیمی (یا سخت) باید از نظر فیزیکی به مودم و دستگاهی با کابل متصل شوند. در مقایسه ، روترهای بی سیم از آنتن های داخلی برای برقراری ارتباط با دستگاه های دیگر در شبکه Wi-Fi شما استفاده می کنند. با این حال ، برای ارسال و دریافت اطلاعات از وب ، یک روتر بی سیم همچنان باید از طریق کابل به مودم شما متصل شود.

روتر چه کاری انجام می دهد؟
عملکرد اصلی روتر کنترل ترافیک بین دستگاه های مختلف شبکه است. این آدرس آدرس های MAC (کنترل دسترسی رسانه) آنها را ردیابی می کند تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات به درستی ارسال می شوند. به عنوان مثال ، اگر می خواهید یک فیلم روی تلفن خود تماشا کنید ، روتر مطمئن می شود که این تلفن شماست که اطلاعات فیلم را دریافت می کند ، نه لپ تاپ شما که به همان شبکه متصل است.
گذشته از این ، یک روتر امکان اشتراک منابع از طریق شبکه را برای کاربران فراهم می کند. این موارد می توانند شامل پرونده ها ، پوشه ها ، درایوها و وسایل جانبی رایانه مانند چاپگرها ، دستگاه های نمابر و اسکنرها باشند.
یک روتر همچنین دارای ویژگی های امنیتی است که شما را در برابر هکرها و افراد غیر مجاز دیگری که سعی در دسترسی به شبکه شما دارند محافظت می کند. یکی از کارهای اساسی که می توانید برای امنیت شبکه خود انجام دهید اختصاص دادن رمز عبور به آن است. این را می توان از طریق تنظیمات روتر پیکربندی کرد. از اینجا می توانید فایروال خود را فعال کنید ، دسترسی به دستگاه های دارای آدرس MAC خاص را محدود کنید ، دسترسی به وب سایت های خاص را مسدود کنید و موارد دیگر.