محصولی برای کسانی که به صدا بیشتر از عملکرد حداکثری اهمیت می‌دهند
شاید همه طرفدار خنک کننده‌های بدون فن نباشند اما به احتمال زیاد هر کاربری، بی‌صدا بودن این سیستم خنک کننده را به سایر ویژگی‌های آن نظیر فن‌ها و رادیاتورهای خنک کننده ترجیح می‌دهد. وجود هیچ قطعۀ اضافه‌ای مانند فن‌های خنک کننده و کاملاً بی‌صدا و بی‌حرکت بودن مزیت بسیار مهمی است که خنک کننده‌های جدید شرکت Noctua از آن بهره‌مند هستند. شرکت Noctua، یکی از رهبران شرکت‌های تولید کنندۀ سیستم‌های خنک کنندۀ حرفه‌ای در جهان، امروز به طور رسمی اعلام کرده است که تولید انبوه خنک کننده پردازندۀ بدون فن 1.5 کیلوگرمی‌اش را بزودی آغاز خواهد کرد.

نسخۀ نمایشی در رویداد Computex 2019 معرفی شده بود

شرکت Noctua در رویداد Computex سال 2019، در کنار معرفی از خنک کننده پردازندۀ بادی محبوب‌اش با نام NH-D15 Air Coooler برای اولین بار از نسخۀ آزمایشی این خنک کنندۀ بدون فن پرده برداشت. غول خنک کننده‌های بدون فن این شرکت به 12 پرّۀ آلومینیومی با ضخامت 1.5 میلی‌متر، شش لولۀ انتقال حرارت مسی و یک هیت سینک عظیم الجثه از جنس مس مجهز است. براساس صحبت‌های شرکت Noctua در طراحی این خنک کنندۀ بدون فن از یک زبان طراحی نامتقارن استفاده شده تا سازگاری بهتری با سایر قطعات داخل کیس نظیر ماژول‌های رم و درگاه‌های PCIe داشته باشد. این شرکت مدعی است که این خنک کننده در استفاده با سوکت پردازندۀ LGA115x شرکت Intel و سوکت AM4 از شرکت AMD سازگاری 100 درصدی با ماژول‌های رم خواهد داشت.

توان خنک کنندۀ بدون فن Noctua در چه سطحی است؟

در نمایشگاه Computex دیدیم که این خنک کنندۀ بدون فن روی پردازندۀ Intel Core i9-9900k که به هشت هستۀ پردازشی با فرکانس 5 گیگاهرتز مجهز است، نصب شده بود. پردازندۀ مذکور از توان طراحی حرارتی 95 وات برخودار است و در آزمایشی که در محیط تقریباً گرم نمایشگاه Computex روی این سیستم خنک کننده انجام شد، شاهد حداکثر دمای 95 درجۀ سانتی گراد بودیم. شرکت Noctua مدعی شده که این خنک کنندۀ بدون فن قادر است پردازنده‌هایی با توان طراحی حرارتی حداکثر 120 وات را بدون نیاز به هیچ فن کیسی خنک کند و همچنین از پس مهار کردن حرارت پردازنده‌های 180 واتی که در یک کیس با فن خنک کننده نصب شده‌اند نیز بر خواهد آمد. براساس اطلاعات رسمی، همراه این خنک کننده خمیر حرارتی NT-H2 نیز به صورت رایگان عرضه خواهد شد. در ادامه می‌توانید تصاویر مربوط به خنک کنندۀ بدون فن شرکت Noctua را مشاهده کنید.

پیش‌بینی

با توجه به اعداد و ارقامی که اعلام شده می‌توان گفت که این خنک کنندۀ بدون فن می‌تواند از پردازنده‌هایی نظیر Intel Core i7-10700K با توان 125 وات و یا از پردازنده‌های جدید سری AMD Ryzen 5000 مانند AMD Ryzen 9 5950X با توان 105 وات نیز پشتیبانی کند. شرکت Noctua در پاسخ به یکی از کاربران شبکۀ اجتماعی توییتر گفته است که تولید انبوه این خنک کنندۀ بدون فن بزودی آغاز خواهد شد، انتظار می‌رود که در نیمۀ اول سال 2021 شاهد عرضۀ این محصول با طراحی و ظاهر نهایی آن باشیم. هنوز هیچ صحبتی از قیمت این خنک کننده به میان نیامده و تاریخ دقیق عرضۀ آن نیز مشخص نیست.