مودم ADSL چیست؟

مودم ADSL مودمی برای اتصال به اینترنت پرسرعت می باشد و از آن دسته تجهیزاتی است که برای اتصال به خطوط تلفن ثابت و اینترنت اشتراکی استفاده می گردد.  انواع مختلف این مودم دارای پورت‌های اتصالی مختلفی هستند تا کاربران بوسیله این پورت ‌ها امکان اتصال به دستگاه مودم بر اساس پروتکل‌ های متفاوت را داشته باشند.

مودم ADSL چیست؟

برقراری ارتباط با اینترنت پرسرعت ADSL، توسط یک مودم ADSL که در سمت کاربر قرار دارد صورت می‌ پذیرد.

ADSL نامی است که بارها و بارها به گوش مان خورده اما شاید به طور دقیق با جزئیات و انواع آن آشنا نشده باشید. ADSL مخفف کلمه هایAsymmetric Digital Subscriber Line است که به معنی خط اشتراک نامتقارن می باشد. تکنولوژی ADSL یکی از انواع تکنولوژی DSL به حساب می آید.

امروزه دو نوع اصلی اتصال به اینترنت وجود دارد:

  1. اتصال به اینترنت از طریق خطوط تلفن ثابت

کاربران از طریق یک مودم معمولی، یا با استفاده از شبکه محلی در دفتر کار خود، یا از طریق یک مودم کابلی و یا با استفاده از یک اتصال  DSLبه اینترنت متصل می‌شوند.

  1. اتصال به اینترنت از طریق خطوط تلفن همراه

مدل های مودم سیم کارت خور متصل به خط های تلفن همراه در این زمینه کاربرد دارند. مودم‌های اینترنتی اپراتورهای مخابراتی همراه در دو نوع کلی تولید و استفاده می‌شوند.

انواع مودم

مودم‌های اینترنال که به صورت توکار و داخلی در انواع سیستم ها برای اتصال به اینترنت همراه استفاده می‌شوند.

مودم‌های اکسترنال که مستقل از موبایل و انواع تبلت، به اینترنت همراه متصل می‌ گردند.

به طور کلی معروفترین مودم‌ های‌ اکسترنال اینترنت همراه شامل انواع مودم GSM، مودم GPRS و مودم 2G می‌ باشند.

پورت‌های یک مودم ADSL

مدل های پورت‌ های یک مودم ADSL  شامل موارد زیر می باشد:

– درگاه خط تلفن ثابت RJ-11  که تمامی مودم‌ ها مجهز به این پورت می‌ باشند و با استفاده از سوکت RJ-11 توانایی وصل شدن به خط تلفن ثابت را دارا می‌باشند.

– پورت شبکه RJ-45  که تمام مودم‌های ADSL دارای حداقل یک پورت شبکه هستند و از راه این پورت، اتصال مودم به یک دستگاه مصرف کننده اینترنت مانند پی سی، سرور و سایر تجهیزات و یا یک سوئیچ برای به اشتراک گذاشتن اینترنت میان چندین مصرف کننده امکان پذیر می‌ شود.