واژه KVM مخفف Keyboard ، monitor و Mouse می باشد. کی وی ام سوئیچ KVM Switch یک دستگاه سخت افزاری است که به کاربران اجازه می دهد تا با چندین کامپیوتر از طریق یک موس، کیبورد و مانیتور استفاده کنند.در واقع  کی وی ام سوییچ در مقایسه با Data سوییچ‌ها و سوییچ‌های معمولی شبکه، عملکردی متفاوت دارند. نقش اصلی KVM سوییچ، کنترل، سوییچ کردن و مدیریت کردن چندین کامپیوتر از طریق تنها یک کنسول می‌باشد.برای روشن شدن کاربرد کی وی ام ها به مثال زیر توجه کنید :

فرض می کنیم شما به تازگی یک دفتر جدید راه اندازی کرده اید، و یا در یک شرکت جدید مشغول به کار شده اید. به عنوان بخشی از کارتان، شما باید از دو یا شاید سه کامپیوتر در محل کار خود استفاده کنید.با این حال، راه اندازی و استفاده از سه کیبورد، ماوس و مانیتور به صورت جداگانه می تواند باعث بهم ریختگی و شلوغی بیش از حد میز کار شما شود. علاوه بر آن، جا به جایی میان هر میز و یا کامپیوتر می تواند بسیار وقت گیر باشد.اینجا دقیقا جایی است که دستگاه کی وی ام سوئیچ به کمک ما می آید.

در اینجا به توضیح برخی اصطلاحات در کی وی ام سوییچ ها می پردازیم :

  • پورت ها:

تعداد پورتهای موجود در KVM سوئیچ، در واقع تعدادکامپیوترها (سرورها) را که می توانند به آن متصل گردند نشان می دهد. بطور مثال در مورد یک KVM سوئیچ ۸ پورت ، یک مجموعه ماوس ، کیبورد و مانیتور می تواند تا ۸ سرور را کنترل نماید. رایج ترین تعداد پورت هایی که کی وی ام سوئیچ ها به آنها مجهز هستند عبارتند از ۲،۴،۸،۱۶،۳۲ پورت. هنگامی که تعداد سرورها از ۳۲ عدد بیشتر شود ، می توان از روشهای Cascade و Daisy chain جهت اتصال کامپیوترها بهره برد.

  • کنسول:

کلمه کنسول اشاره دارد به خروجی های کیبورد ، ماوس و مانیتور که بر روی کی وی ام سوئیچ تعبه شده است و از طریق آن می توان کامپیوترها را کنترل نمود.پورت های مربوط به ماوس و کیبورد در کنسول می توانند PS/2 یا USB باشند ، همچنین پورت مربوط به مانیتور می تواندHDMI , VGA , DVI , Displayport باشد.

 

  • پورت CPU:

این اصطلاح به ورودی های تعبیه شده روی KVM سوئیچ اشاره دارد که ماوس ، کیبورد و مانیتور کامپیوترها از طریق آن به KVM سوئیچ وارد می شوند. جهت صرفه جویی در موارد مصرفی و در نتیجه کاهش قیمت و همچنین راحتی در نصب و جلوگیری از بی نظمی و شلوغی ناشی از کابل ها در محیط کار، برخی از شرکت ها هر سه کابل ماوس ، کیبورد و مانیتور را در قالب یک کابل ترکیب کرده اند. توجه به این نکته ضروری است که برخی از کی وی ام سوئیچ ها که قابلیت انتقال صدا را نیز دارند ، دارای پورت های میکروفن و اسپیکر نیز می باشند.

کی وی ام سوئیچ چیست؟

مزایای اصلی استفاده از KVM سوئیچ شامل موارد زیر می باشند:

  • استفاده آسان از چندین کامپیوتر و سرور
  • افزایش نظم و کاهش بهم ریختگی
  • صرفه جویی در هزینه
  • صرفه جویی در فضا